Лікування наркоманії та алкоголізму
Цілодобова безкоштовна консультація по телефону
Замовити дзвінок

Правовий аспект незаконного зберігання і розповсюдження наркотиків

Законодавча боротьба з наркоманією

Питання незаконного поширення наркотиків для нашого суспільства звучить актуально і в багатьох аспектах залишається нерозв’язним. Він посилює і без того патову ситуацію, пов’язану з масовою наркотизацією. До сих пір дискусійним залишається і питання декриміналізації наркоспоживання. З одного боку, це б знизило статистику випадків інфікування серед наркоманів і полегшило муки тих, хто переживає абстинентний синдром. З іншої ж позиції, декриміналізація може позитивно відбитися на наркоіндустрії, яка представляє собою успішний бізнес з багатомільярдними оборотами, розвиненою інфраструктурою і наркотрафіком.


Міжнародний досвід

Практично у всіх країнах поширення, виробництво і зберігання наркотичних речовин заборонено законом. Тільки в Нідерландах, Північній Кореї, американських штатах Колорадо і Вашингтон так звані «легкі» наркотики наділені легальним статусом. У деяких країнах (Ірані, КНР, Сінгапурі) такі порушення караються особливо суворо – аж до страти. У Російській Федерації, наприклад, масштабна наркоторгівля чревата покаранням у вигляді довічного ув’язнення. У Білорусі кримінальне покарання наркоторговцям становить до 25 років позбавлення волі з обов’язковим вилученням майна.

Подібно європейським країнам, зберігання і розповсюдження наркотиків (Україна) переслідується законом, тому знаходиться в площині адміністративної та кримінальної відповідальності. Так, якщо зафіксований факт зберігання наркотиків до 0,005 грама, людина несе адмінвідповідальність. Якщо кількість знайденої наркоречовини перевищує встановлену норму – автоматично настає кримінальна відповідальність. Наприклад, в країнах Європи ця норма становить 1 г для опіумних наркотиків і 5 г – для марихуани.

Експерти Міжнародного центру в сфері наркополітики переконані що розглядати дану проблему необхідно не тільки з позиції законодавства, а й охорони здоров’я.

Українська законодавча база

Зберігання та розповсюдження наркотиків УкраїнаВ Україні особи, які вчинили правопорушення, пов’язане з обігом наркотичних речовин, психотропних засобів або їх аналогів, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Даний факт регулюється статтями Кримінального кодексу України, представленими в розділі 8 «Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення» (Посилання: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/print1443093680806278). Давайте детальніше розглянемо статті, що регламентують аспекти даного питання:

Стаття 305. Контрабанда наркотиків карається шляхом позбавлення волі на термін 3-12 років з конфіскацією майна.

Стаття за поширення наркотиків в Україні, а також їх виготовлення, придбання та зберігання (№307) говорить про те, що людина, яка вчинила такий злочин, може бути ув’язнений до 8 років. Якщо подібні факти зафіксовані без мети заробітку, особі можуть запропонувати кілька варіантів покарання: штраф у розмірі 50-100 НМДГ; виконання соціально значущих робіт протягом 2 років; арешт до 6 місяців; позбавлення волі до 3 років. Ще раз відзначимо, якщо обсяг вилученої наркоречовини не перевищує встановленого граничного значення (0,005 г), особа понесе не кримінальне, а адміністративне покарання. Згідно зі статтею 44 Кримінального кодексу, незаконне вирощування, придбання, зберігання і розповсюдження наркотиків в невеликих дозах карається наступним чином:

 • штраф (25-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
 • суспільно корисні роботи (20-60 годин);
 • адмінарешт до 15 діб.

Присвоєння, викрадення і вимагання наркотичних речовин карається позбавленням волі на строк 3-6 років (згідно зі Статтею 308).

Спроби в домашніх умовах виростити коноплю чреваті штрафом (до 50 НМДГ), піврічним арештом або перебуванням у в’язниці протягом 3-7 років (Ст. 310).

Факт схиляння до наркоспоживання також переслідується законом (ст. 315) і загрожує 5-річним тюремним ув’язненням. Ще жорсткіше він карається у випадку з неповнолітніми. До позбавлення волі строком на 5 років додається неможливість обіймати керівні посади і штраф.

У разі несанкціонованої видачі рецепта на придбання в аптеці наркотичного препарату порушнику загрожує штраф в розмірі до 50 НМДГ, виправні роботи (160-240 годин) або тюремне ув’язнення до 3 років. Про це говориться в статті 319 КК.

Підсумуємо. У кожному конкретному випадку порушення закону може інтерпретуватися по-різному з урахуванням всіх умов, при яких воно відбувалося (наприклад, особа діяла в особистих цілях або мала на меті заробіток; яку кількість наркотиків було вилучено; затримувалася чи особа раніше за подібні злочини і т. д.). Якщо вам необхідна допомога в лікуванні наркотичної залежності – сміливо звертайтеся до Всеукраїнського наркологічного центру «Медікон». Тут вам гарантують абсолютну конфіденційність і анонімність.

Автор: Іващенко Юліана Борисівна
Спеціаліст по роботі з залежностями
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження ...
Потрібно позбутися залежності?
Телефонуйте зараз і ми допоможемо!
Або залишайте заявку на сайті і ми вам зателефонуємо

  Залишити заявку:
  Інші статті
  Лікування жіночого алкоголізму: етапи і способи лікування
  Чому жінкам прийти до алкоголізму простіше Медична практика показує, що лікування алкоголізму без згоди і бажання хворого часом буває нездійсненним...
  Детальніше
  Препарати для зняття наркотичної ломки
  Залежність від наркотичних речовин – серйозне захворювання, яке вимагає особливого підходу і професійного лікування. Кращий результат досягається, якщо хворий лікується...
  Детальніше
  Види алкоголізму
  Алкоголізм буває різний Більшість людей схильні вважати, що алкоголізм в своєму класичному прояві, як патологічний потяг організму до вживання спиртних...
  Детальніше
  Кодування від алкоголізму у Львові
  Наркологічний центр «Медікон» пропонує повноцінне лікування алкогольної залежності, в тому числі і способом кодування. Сьогодні було проведено багато успішних кодувань...
  Детальніше

  Всеукраїнський наркологічний центр “Медікон”

  Відкриває дорогу до життя, вільного від алкоголю, наркотиків, депресії. Ми не забуваємо людей після прохождення реабілітації. В нас діють групи взаємодопомоги для батьків та близьких пацієнтів та групи для випускників, котрі вже вирвалися з кола залежності. Спеціалісти наркологічного центру надають психологічну підтримку рідним та близьким пацієнтів.

  Ми працюємо по всій Україні: Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові, Івано-Франківську, Рівному, Чернігові, Черкасах, Тернополі, Кіровограді, Одесі, Миколаєві, Ужгороді, Одесі, Миколаєві, Полтаві, Запоріжжі, Сумах, Луцьку та інших містах. Лікування повністю анонімне!!!

  Наші центри в 21 місті
  Наші центри в 21 місті
  Працюємо більше 15 років
  Працюємо більше 15 років
  Реабілітацію пройшли 1416 людей
  Реабілітацію пройшли 1416 людей
  85% успіху в програмі
  85% успіху в програмі