Зміст:

 1. Коротко про героїнову ломку.
 2. Причини виникнення синдрому відміни.
 3. Симптоми героїнової ломки.
 4. Тривалість ломки.
 5. Наслідки абстиненції і прогноз.
 6. Способи купірування синдрому відміни:
  • Лікування в домашніх умовах.
  • Лікування в стаціонарі./li>
 7. Висновок.

Вживання будь-яких видів наркотичних речовин викликає фізичну і психічну залежність. Найважчі і небезпечні наслідки викликає вживання героїну. Залежність від героїну розвивається стрімко, а ломка при скасуванні наркотику найтриваліша і нестерпна.

Коротко про героїнову ломку. 

Коротко про героїнову ломку.

Синдром відміни або абстинентний синдром - це реакція організму у відповідь на зниження дози або припинення прийому психотропних речовин, в тому числі - героїну. На жаргоні цей стан називається ломкою. Він проявляється погіршенням стану, хворобливими симптомами інтоксикації, психопатологічними порушеннями. На тривалість ломки і її тяжкість перебігу впливають такі чинники: вік, стаж вживання наркотику, кількості і якості речовини, що вводиться, наявність соматичних патологій, спосіб введення.

Фахівці виділяють 4 стадії героїнової ломки:

 • I фаза розвивається через 8-12 годин після припинення прийому наркотику;
 • II фаза відзначається через 30-36 год;
 • III фаза настає через 40-48 год;
 • IV фаза спостерігається через 3 доби після відміни героїну і триває від 5 до 10 діб.

На кожній стадії ломки виникають різні прояви, а тяжкість раніше виявленних симптомів наростає. Кількість стадій ломки і терміни розвитку кожної залежать від стажу наркоманії та звичної дози героїну.

Причини виникнення синдрому відміни

Щоб зрозуміти причини розвитку абстинентного синдрому, необхідно розібратися в механізмі впливу героїну на організм людини. Героїн відноситься до групи опіоїдних наркотиків. Синтезують його з морфіну.

При введенні наркотику в кров'яне русло в печінці він розпадається на складові - метаболіти. Вони мають високий ступінь спорідненості до опіоїдних рецепторів, які є в головному і спинному мозку, кишечнику. Рецептори входять до складу протибольової системи і відповідають за рівень больових відчуттів.

Героїн зменшує кількість рецепторів, а у решти знижується чутливість. Наркотик має виражену знеболюючу дію, викликає почуття підйому, ейфорії. Організм перестає відчувати больові сигнали, що йдуть від органів, які піддаються інтоксикації і руйнації.

Після припинення введення наркотику аналгетичний ефект зникає, і наркоман страждає від болю в різних частинах організму, порушень функції органів і психічних розладів, що виникають через зникнення стану ейфорії. Поступово організм справляється з симптомами, адаптується до стану без наркотику. Але цей період ломки потрібно пережити.

Симптоми героїнової ломки

Героїнова ломка має свої ознаки, які проявляються в міру переходу від однієї стадії до іншої.

Симптоми героїнової ломки

Ломка починається приблизно через 10 годин після чергової прийнятої дози. Перед початком героїнової ломки наркоман відчуває різкі перепади настрою, дратівливість, внутрішній дискомфорт. У початковій стадії абстиненції у хворого відзначається:

 • розширення зіниць;
 • сльозотеча;
 • часте чхання і виділення з носа;
 • позіхання;
 • "гусяча шкіра";
 • почуття незадоволеності, напруженості.

Характерними особливостями другої стадії абстиненції є:

 • чергування відчуття ознобу і жару;
 • загальна слабкість;
 • підвищена пітливість.

М'язова напруга викликає біль, судоми. Відзначається сильна біль в кістках, суглобах. Навіть процес жування супроводжується больовими відчуттями. Тому спроби нагодувати наркомана викликають у нього негативну реакцію, агресивну відмову від прийому їжі.

На третій стадії ломки всі попередні симптоми і больові відчуття посилюються. Додатково спостерігаються:

 • розширені зіниці, практично не реагуючі на світло;
 • часте чхання (до 100 разів);
 • рясне слиновиділення;
 • свербіння на венах в місцях постановки уколів;
 • розлад сну;
 • посилення озлобленості, напруги і нервового стану.

Пацієнт відчуває почуття непереборного бажання ввести дозу наркотику. Не отримавши бажаного, він впадає в стан депресії.

На 4 стадії відбувається повне виснаження. Через відмову від їжі і втрати рідини хворий втрачає вагу, слабшає:

 • шкірний покрив стає сухим, темного кольору;
 • утруднене виділення сечі;
 • відчувається сухість у роті, носі, очах, спрага;
 • температура тіла знижується.

Тривалість ломки

Наростання симптомів відзначається протягом 3-4 днів, а на 5-6 день відбувається зменшення їх вираженості, і вони зникають в порядку, зворотному появі. Без лікування абстинентний синдром може тривати до 2 тижнів і більше.

Наркотик призводить до виснаження, зниження імунітету, тому героїнова ломка протікає дуже важко і довго.

Продолжительность ломки

Наслідки абстиненції і прогноз

Пік абстиненції доводиться на 3-5 добу без наркотику. Поступово системи організму адаптуються, фізична залежність знижується або зникає зовсім. На відміну від фізичної, психічна залежність залишається на тому ж рівні або навіть посилюється. В такому стані наркоман винахідливо шукає можливість отримання дози. Він бреше, симулює біль, вимагає наркотик або його заміну, шантажує самогубством або покаліченням.

Героїн викликає порушення функції всіх органів, загибель клітин, виснаження через зниження швидкості метаболізму. На тлі руйнування організму може статися інсульт, інфаркт, порушення дихання, розвинутися серцево-судинні патології.

Незважаючи на те що хворий відчуває сильні болі і обтяжливі відчуття, ломка не загрожує його життю. Небезпеку можуть представляти супутні захворювання і дії наркозалежного.

Способи купірування синдрому відміни

Справитися з героїнової ломкою самостійно дуже складно. Подолати синдром відміни в домашніх умовах вдається далеко не всім. У цей момент для хворого важлива і необхідна підтримка близьких і тверде бажання позбутися від наркозалежності. Але головна роль в успішному лікуванні належить кваліфікованим фахівцям.

Лікування в домашніх умовах

За допомогою медикаментів на дому можна полегшити симптоми героїнової ломки тільки тим наркозалежним, у кого термін вживання наркотику не перевищує 2 місяців. Сьогодні багато наркологічних центрів надають послуги з позбавлення від ломки на дому. Але ефект від такого лікування тимчасовий - лікар не може надати весь комплекс терапії - апаратне і медикаментозне очищення організму. Спеціаліст не може цілодобово спостерігати за станом пацієнта, попереджати спроби нашкодити собі і оточуючим, захистити від наркотиків.

Лікування в стаціонарі

Тільки в умовах стаціонару можлива поетапна, комплексна терапія. У спеціалізованих наркологічних клініках героїновий наркоман отримує комплекс послуг:

 • симптоматичне лікування проявів ломки;
 • очищення (детоксикація) організму;
 • реабілітація.

Тільки в стаціонарі можлива ультрашвидка опіоїдна детоксикація - УБОД. Лікарі прискорюють детоксикацію організму, вводячи антагоністи героїну. При цьому не тільки прискорюється процес виведення наркотику, а й посилюються симптоми ломки. Щоб хворий не страждав, його вводять в медикаментозний наркоз. Термін ломки скорочується від декількох тижнів до декількох годин.

Також хворому вводять заспокійливі, психотропні препарати, антидепресанти. Для підтримки організму призначають вітаміни, амінокислоти, мікроелементи. Щоб усунути психічну залежність, пацієнта направляють до психолога і психіатра.

Способи купірування синдрому відміни

Висновок

Героїнова ломка - важкий і небезпечний процес, який призводить до крайнього виснаження організму, психічних порушень. Чим раніше хворому нададуть кваліфіковану допомогу, тим краще буде прогноз.

Ви можете зателефонувати

facilities number

Наші центри у 21 місті

lifespan

Працюємо 14 років и 11 днів

saved

Реабілітацію прошли 1416 людей

success rate

85% успіху в програмі

Всеукраїнський наркологічний центр "Медікон"

Відкриває дорогу до життя, вільного від алкоголю, наркотиків, депресії. Ми не забуваємо людей після прохождення реабілітації. В нас діють групи взаємодопомоги для батьків та близьких пацієнтів та групи для випускників, котрі вже вирвалися з кола залежності. Спеціалісти наркологічного центру надають психологічну підтримку рідним та близьким пацієнтів. Ми працюємо по всій Україні: Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові, Івано-Франківську, Рівному, Чернігові, Черкасах, Тернополі, Кіровограді, Одесі, Миколаєві, Ужгороді, Одесі, Миколаєві, Полтаві, Запоріжжі, Сумах, Луцьку та інших містах. Лікування повністю анонімне!!!