Лікування наркоманії та алкоголізму
Цілодобова безкоштовна консультація по телефону
Замовити дзвінок

Тести на вживання наркотиків: основні групи та характеристики

Уважне ставлення до своїх рідних і близьким допоможе своєчасно виявити у них наркотичну залежність і врятувати їм життя. За зовнішніми ознаками, якщо змінилася поведінка та спілкування можна лише запідозрити розвиток наркоманії. Однак для більш точного та швидкого визначення даного патологічного стану розроблені спеціальні методи скринінгового (тобто, що залучає велику кількість людей, пошукового) обстеження.

Клінічні ознаки: тілесні, фізичні, психічні відхилення

Ці симптоми, в свою чергу, поділяються на візуальні – визначаються при огляді, і когнітивні – пізнавально-поведінкові порушення, які виявляються за допомогою опитувань, анкетування, психологічних тестів.
Клінічні ознаки: тілесні, фізичні, психічні відхилення

Візуальні тести

Під час первинного огляду або при постійному контакті, якщо це стосується близької людини, обов’язково потрібно звертати увагу на зміни в стані, стоп-сигнали, які дають підставу запідозрити вживання наркотичних речовин. До них відносяться:
 • незрозуміле значне зниження ваги;
 • озноб;
 • пітливість;
 • зміни розмірів зіниць, що не проходять протягом тривалого часу – розширені (наприклад, при прийомі амфетамінів) або точкові (при сп’янінні, викликаному прийомом барбітуратів, опіатів, марихуани);
 • апатичність;
 • надмірна сонливість;
 • відсутність апетиту або, навпаки, надмірний апетит;
 • необгрунтовано підвищений настрій;
 • значний зсув звичного графіка сну та неспання;
 • нехтування гігієнічними процедурами;
 • стомлюваність;
 • сліди від ін’єкцій – але не завжди, оскільки можуть використовуватися вени в важкодоступних для огляду місцях: в паху, біля основи статевого члена, під язиком.

Когнітивні (поведінкові) тести

Вживання штучних допінгів у зв’язку з високою спорідненістю хімічних речовин до тканин головного мозку призводить до характерних змін у поведінці та вищі психічні функції. Рідних повинні насторожити такі прояви:
 • невластива раніше надмірна товариськість і відкритість;
 • безпричинний надривний, вимучений сміх;
 • емоційна лабільність: швидке переключення, зміна емоцій з позитивних на негативні;
 • плаксивість;
 • періоди ейфорії, що змінюються апатією і депресією з нахилом до суїциду;
 • можлива поява шізоподобних змін особистості: скритність, підозрілість, аж до манії переслідування, агресивність, слухові та зорові галюцинації.

Лабораторні тести

Лабораторне тестування засноване на хімічній реакції між молекулами наркотику в досліджуваному матеріалі та специфічною речовиною – реактивом, що виявляє саме цей вид наркотичних речовин. Дослідженню можуть піддаватися тканини, наприклад, волосся, і біологічні середовища, до яких відносяться сеча, кров, слина і піт.
Тести на вживання наркотиків: основні групи та характеристики
Лабораторні тести діляться за:
 1. Достовірності результату. Найточніше дослідження – аналіз крові. Найнижчу інформативність і точність дають вивчення поту та волосся. Так, деякі наркотичні речовини можуть визначатися в складі волосся, якщо людина перебувала поруч із наркоманами або ж сам вживав наркотики. Особливо це стосується курильних сумішей (спайс), марихуани та гашишу (похідне опіуму). Аналіз сечі також може дати хибнопозитивний результат. Багато перед дослідженням п’ють багато води, сечогінні засоби, вітаміни групи В. Ці заходи знижують концентрацію наркотику в сечі нижче порога чутливості тесту.
 2. Умовами проведення. Розроблено тести для домашнього застосування (не набули широкого поширення) і використання в лабораторії.
 3. Кількості визначених речовин. Якщо реактив визначає наявність тільки однієї речовини, наприклад, каннабіноїда (марихуани), то такий тип дослідження називається монотест. Якщо перевірка проводиться відразу на кілька препаратів, цей варіант називається Мультитест. Мультитести бувають трикомпонентними – чутливі до слідів марихуани, героїну та його похідних, групи амфетамінів. Також існують п’ятикомпонентні тести – до попередніх трьох препаратів додаються кокаїн і метамфетамін. Лабораторні тести дозволяють встановити наявність у зразках барбітуратів, бензодіазепінів, фенциклидина, метадону та етанолу.
Таким чином, існує безліч різних методик, що дозволяють запідозрити та підтвердити вживання наркотиків. Особливо уважними потрібно бути батькам, чиї діти зайняті поза домом (різними факультативами, додатковими заняттями, тренуваннями, секціями) або проводять багато часу в сумнівних компаніях. Зміни в поведінці дитини, виявлення незвичайних «цукерок» або «вітамінів» неясного походження повинні насторожувати і спонукати до лабораторної перевірки.
Автор: Іващенко Юліана Борисівна
Спеціаліст по роботі з залежностями
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження ...
Потрібно позбутися залежності?
Телефонуйте зараз і ми допоможемо!
Або залишайте заявку на сайті і ми вам зателефонуємо

  Залишити заявку:
  Інші статті
  Препарати для зняття наркотичної ломки
  Залежність від наркотичних речовин – серйозне захворювання, яке вимагає особливого підходу і професійного лікування. Кращий результат досягається, якщо хворий лікується...
  Детальніше
  Що таке Субітекс
  Чи можливо вилікувати одну наркоманію іншою? Довгий час «Субітекс» (Субутекс, бупренорфін) вважався препаратом, який використовувався виключно в рамках замісної підтримуючої...
  Детальніше
  Післяреабілітаційний супровід
  Особливості постреабілітаційного періоду Кваліфіковане лікування наркоманії має на увазі не тільки реабілітацію в умовах стаціонару, а й надання професійної психологічної...
  Детальніше
  Дитяча наркоманія: як виявити наркомана в дитині
  Наркотики захоплюють наших дітей Дитяча наркоманія – небезпечне захворювання, що виникає в результаті прийому наркотичних засобів, седативних препаратів, галюциногенних речовин,...
  Детальніше

  Всеукраїнський наркологічний центр “Медікон”

  Відкриває дорогу до життя, вільного від алкоголю, наркотиків, депресії. Ми не забуваємо людей після прохождення реабілітації. В нас діють групи взаємодопомоги для батьків та близьких пацієнтів та групи для випускників, котрі вже вирвалися з кола залежності. Спеціалісти наркологічного центру надають психологічну підтримку рідним та близьким пацієнтів.

  Ми працюємо по всій Україні: Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові, Івано-Франківську, Рівному, Чернігові, Черкасах, Тернополі, Кіровограді, Одесі, Миколаєві, Ужгороді, Одесі, Миколаєві, Полтаві, Запоріжжі, Сумах, Луцьку та інших містах. Лікування повністю анонімне!!!

  Наші центри в 21 місті
  Наші центри в 21 місті
  Працюємо більше 15 років
  Працюємо більше 15 років
  Реабілітацію пройшли 1416 людей
  Реабілітацію пройшли 1416 людей
  85% успіху в програмі
  85% успіху в програмі